Балакен (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Балакен
Азербејџан со Балакен
Азербејџан со Балакен
Население (1999): 83.732
Површина (км2.): 920
Повикувачки код: 0119
Поштенски код: AZ0800
Главен град: Балакен

Балакен (азерски: Balakən) е административен округ во Азербејџан и се наоѓа северозападно во државата. Главен град на округот е Балакен.

Етнички групи[уреди | уреди извор]

Азербејџанци 67,68%, Авари 29.16%, Грузијци 2,07%. други 1,49

Религија[уреди | уреди извор]

Околу 95% од населението се муслимани.

Поврзано[уреди | уреди извор]