Физули (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Физули
Азербејџан со Физули.
Азербејџан со Физули.
Населејие (1999): 136.481
Површина (км2.): 1.390
Повикувачки код: 0141
Поштенски код: AZ1900
Главен град: Алханли

Физули е административен округ во Азербејџан, кој дел е под ерменска контрола[1] после војната во Нагорно-Карабах.

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]