Ширван

Од Википедија — слободната енциклопедија
Патен знак на влезот во градот Ширван
Патен знак на влезот во градот Ширван

Ширван (азерски: Şirvan или до 1938 Зубовка, додека од 1938 до 2008 како Али Бајрамли — град во Азербејџан и воедно административен округ во државата. Градот се наоѓа на реката Кура. На 25 април 2008 година името на градот било сменето во сегашната форма.[1][2]

Население[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Изменились названия двух городов Азербайджана
  2. „One of Azerbaijani Big Cities to be Renamed“. Архивирано од изворникот на 2011-07-17. Посетено на 2010-03-21.