Сабирабад (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сабирабад
Sabirabad rayonu
Округ
Sabirabad rayonu.jpg
Округот Сабирабад во Азербејџан
Округот Сабирабад во Азербејџан
Земја Азербејџан
Админ. центар Сабирабад
Површина[1]
 • Вкупна 1.470 km2 (570 sq mi)
Население (2018)[2][3]
 • Вкупно 174.813
Повик. бр. +994 21

Сабирабад (азерски: Sabirabad rayonu) — административен округ во Азербејџан. Административен центар е градот Сабирабад.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Sabirabad rayonu“.
  2. Sabirabad rayonu“.
  3. Sabirabad rayonu“, The State Statistical Committee of the Republic of Azerbaijan.