Сабирабад

Координати: 40°00′46″N 48°28′44″E / 40.01278° СГШ; 48.47889° ИГД / 40.01278; 48.47889
Од Википедија — слободната енциклопедија

40°00′46″N 48°28′44″E / 40.01278° СГШ; 48.47889° ИГД / 40.01278; 48.47889

Сабирабад
Sabirabad
Поглед на Сабирабад
Сабирабад is located in Азербејџан
Сабирабад
Сабирабад
Координати: 40°00′46″N 48°28′44″E / 40.01278° СГШ; 48.47889° ИГД / 40.01278; 48.47889
Country Азербејџан
ОкругСабирабад
Основан1888
Население (2018)
 • Вкупно30.612
Час. појасAZT (UTC+4)
 • Лете (ЛСВ)AZT (UTC+5)
Повик. бр.+994 21

Сабирабад (азерски: Sabirabad; порано: Петропавловка) — град во јужниот дел на централен Азербејџан и административен центар на округот Сабирабад. Ова е нов град, основан во 1959 г. и наречен е во чест на поетот Мирза Алакбар Сабир (1862-1911).[1]

Познати личности[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Gateway Azerbaijan“. Архивирано од изворникот на 2004-11-15. Посетено на 2014-04-03.
  2. „Иманов Лютфияр Муслим оглы“. Голема советска енциклопедија.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]