Дашкесен (округ)

Координати: 40°31′05″N 46°04′58″E / 40.51806° СГШ; 46.08278° ИГД / 40.51806; 46.08278
Од Википедија — слободната енциклопедија

40°31′05″N 46°04′58″E / 40.51806° СГШ; 46.08278° ИГД / 40.51806; 46.08278

Дашкесен
Азербејџан со Дашкесен.
Азербејџан со Дашкесен.
Информации
Главен град: Дашкесен
Површина: 1047 км²
Население: 30.418
Поштенски код: AZ1600

Дашкесен (азерски: Daşkəsən) — округ во Азербејџан. Административен центар е градот Дашкесен.

Демографија[уреди | уреди извор]

Население[уреди | уреди извор]

Население 30.418[1]

Религија[уреди | уреди извор]

Јазик[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]