Агдаш (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Агдаш
Азербејџан со Агдаш.
Население: 93.100
Површина (км2): 1.050
Повикувачки код: 193
Поштенски код: AZ0300
Главен град: Агдаш

Агдаш (азерски: Ağdaş) е административен регион во Азербејџан. Главен град на округот е градот Агдаш кој бил основан во 16 век.

Население[уреди | уреди извор]

Населението на округот е составено до 93.100 жители, од кои Азербејџанците сочинуваат околу 98 % од населението.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Координати: 40°38′N 47°28′E / 40.633° СГШ; 47.467° ИГД / 40.633; 47.467