Апшерон (округ)

Координати: 40°27′26″N 49°44′18″E / 40.457182° СГШ; 49.738348° ИГД / 40.457182; 49.738348
Од Википедија — слободната енциклопедија
Апшерон
Abşeron Rayon
округ
Апшерон во рамките на Азербејџан
Апшерон во рамките на Азербејџан
ЗемјаАзербејџан
СедиштеХирданал
Површина
 • Вкупна1,360 км2 (0,525 ми2)
Население (2009)
 • Вкупно189.800
 • Густина140,000/км2 (360,000/ми2)
Повик. бр.(+994) 012[1]
Мреж. местоabsheron.gov.az

Апшерон (азерски: Abşeron) е административен регион во Азербејџан создаден во 1963 година. Иако името на регионот е исто со Апшеронскиот Полуостров, сепак регионот не ја има истата површина. Седиште на округот е градот Хирданал.

Население[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Şəhərlərarası telefon kodları“. Aztelekom MMC. Aztelekom İB. Архивирано од изворникот на 2018-05-03. Посетено на 19 August 2015. (азербејџански)
  2. Демографија на Апшерон Архивирано на 6 декември 2015 г. — Статистичи завон на Азербејџан

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

40°27′26″N 49°44′18″E / 40.457182° СГШ; 49.738348° ИГД / 40.457182; 49.738348