Азери

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Азербејџанци)
Азери
(Azəri türkləri[1], Azərilər)
Вкупен број на населението Околу 35 000 000
Региони каде што живее етничката група
Јазик азербејџански
Религија Ислам
Распространетост (кликни на сликата)

Азерите се туркиски народ кој живее во Азербејџан каде сочинува околу 90% од вкупното население. Освен во Азербејџан, Азерите ги има и во Иран со околу 24% од вкупниот број на население. Азерите се со муслиманска вероисповед (шиити) и зборуваат азерски јазик. Азери има околу 35 000 000, од кој 23 500 000 се во Иран[2] а околу 8 500 000 во Азербејџан.

Фото Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]