Душанбе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Душанбе

Душанбе (порано Душамбе или Сталинабад) е главен и најголем град на Таџикистан. Населението брои 661.100 жители. Името доаѓа од персискиот збор за понеделник бидејќи градот е популарен по големиот број на луѓе што доаѓаат по пазарите во Душанбе во понеделник, кој е пазарен ден.