Душанбе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Душанбе
Поглед на Дворецот на нацијата
Поглед на Дворецот на нацијата
Амблем на Душанбе
Амблем
Душанбе is located in Таџикистан
Душанбе
Душанбе
Местоположба на Душанбе во Таџикистан
Координати: 38°32′12″N 68°46′48″E / 38.53667° СГШ; 68.78000° ИГД / 38.53667; 68.78000Координати: 38°32′12″N 68°46′48″E / 38.53667° СГШ; 68.78000° ИГД / 38.53667; 68.78000
Држава Таџикистан
Површина
 • Градска1 E+8_m²
Надм. вис.&10000000000000706000000706 м
Население (2020)[1]
 • Градско863,400
 • Густина0,69/км2 (1,8/ми2)
 • Метро1 051 200
Часовен појасТаџикистанско време (UTC+5)
 • Лете (ЛСВ)Таџикистанско време (UTC+5)
Мреж. местоdushanbe.tj

Душанбе (порано Душамбе или Сталинабад) е главен и најголем град на Таџикистан. Населението брои 661.100 жители. Името доаѓа од персискиот збор за понеделник бидејќи градот е популарен по големиот број на луѓе што доаѓаат по пазарите во Душанбе во понеделник, кој е пазарен ден.


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Population of the Republic of Tajikistan as of 1 January, State Statistical Committee, Dushanbe, 2012 (руски)