Аман

Координати: 31°56′59″N 35°55′58″E / 31.94972° СГШ; 35.93278° ИГД / 31.94972; 35.93278
Од Википедија — слободната енциклопедија
Аман
عَمّان
Град
Амблем на Аман
Амблем
Држава Јордан
Основан7250 п.н.е.
Управа
Површина
 • Вкупна1.680 км2 (650 ми2)
Најг. вис.&100000000000011000000001.100 м
Најм. вис.&10000000000000700000000700 м
Население (2021)
 • Вкупно4,061,150
 • Густина2.380/км2 (6,200/ми2)
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Поштенски код11110-17198
Повик. бр.+962(6)
Мреж. местоGreater Amman Municipality

Аман (арап. عمان Ammān) е главен град на Кралството Јордан. Градот брои околу 1 200 000 жители. Аман е трговски, производствен и административен центар на Јордан.

Историја[уреди | уреди извор]

Градот бил под власта на Асирците, персијците и Македонците. Тоа означува дека бил под големо влијание на различни цивилизации. Градот е древна амонска престолнина, а своевремено позната и како Рабат-Амон. Во време на Римското Царство, градот бил регионален центар познат по името Филаделфија по Птоломеј I Филаделфиј. Бил познат по тоа што се простирал на седум рида, како седумте рида на Рим.

Денес Аман е современ град, во кој живеат Муслимани и Христијани. Во градот има модерни згради, но и згради со стара архитектура. Градот се наоѓа на неколку километри од реката Јордан каде Исус Христос бил крстен од Јован Крстител. Во денешно време, градот е преполн со контрасти помеѓу модерното и древното.

Знаменитости[уреди | уреди извор]

  • Римски амфитеатар (169-177) со капацитет од 5.000 гледачи, која денес претставува туристичка атракција.
  • Тврдина од римскиот и византискиот период,
  • Храм на Хералке (Херкулес)
  • Археолошкиот музеј на Јордан во кој се чуваат најстарите човечки пронајдоци од овие подрачја (стари 700.000 години),
  • Сината Џамија

Географија[уреди | уреди извор]

Аман се наоѓа во северозападниот дел на Јордан. Градот е изграден на седум ридови.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „New Amman mayor pledges 'fair and responsible' governance“. jodantimes.com. 21 August 2017. Архивирано од изворникот 11 August 2018. Посетено на 23 October 2018.
  2. „New Member: Yousef Al-Shawarbeh – Amman, Jordan“. globalparliamentofmayors.org. June 2018. Архивирано од изворникот 24 December 2018. Посетено на 29 December 2018.
  3. Trent Holden, Anna Metcalfe (2009). The Cities Book: A Journey Through the Best Cities in the World. Lonely Planet Publications. стр. 36. ISBN 978-1-74179-887-6. Архивирано од изворникот 18 May 2020. Посетено на 24 August 2017.
  4. „Amman's Street Food“. BeAmman.com. Архивирано од изворникот на 26 September 2015. Посетено на 26 September 2015.