Сана

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сана
صنعاء Ṣan‘ā’
Поглед на Сана
Поглед на Сана
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 522: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Јемен" does not existМестоположба во јемен
Координати: 15°24′16.92″N 44°12′24.12″E / 15.4047000° СГШ; 44.2067000° ИГД / 15.4047000; 44.2067000Координати: 15°24′16.92″N 44°12′24.12″E / 15.4047000° СГШ; 44.2067000° ИГД / 15.4047000; 44.2067000
ЗемјаЈемен Јемен
Админ. поделбаСана
Надм. вис.&100000000000022000000002.200 м
Население (2004)
 • Вкупно1.747.627

Сана (арап. صنعاء, Ṣan‘ā’) (МФА: [sˤanʕaːʔ]) е главен град на Јемен и центар на истоимената област. Градот лежи на координатие 15°21′17″ N; 44°12′24″ E / 15.354722° СГШ; 44.20667° ИГД / 15.354722; 44.20667 и со неговите 1.747.627 жители (2004 попис) е најголем град во земјата.

Население[уреди | уреди извор]

Година Население
1911 20.000
1921 23.000
1931 25.000
1940 80.000
1963 100.000
1965 110.000
Година Население
1975 134.600
1981 280.000
1986 427.505
1994 954.448
2001 1.590.624
2005 1.937.451

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Сана