Рамала

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рамала
رام الله
Град
Од горе во насока на стрелите на часовникот:
Панорама на Рамала и главната џамија, гробот на Арафат, црквата „Богородично благовестие“, римски руини, плоштадот Ал-Манара
ДржаваДржава Палестина
Површина
 • Град16,3 км2 (63 ми2)
Население (2017)[1]
 • Град38,998
 • Густина0,24/км2 (0,62/ми2)
 • Метро153,237
Мреж. местоwww.ramallah.ps

Рамала (арап. رام الله; Rām Allāh, превод: „Божји рид“ [2][3]) е палестински град во средишниот дел од Западен Брег и де факто е административен главен град на Државата Палестина. Се наоѓа на Јудејските Планини, 10 км северно од Ерусалим, на просечна надморска височина од 872 м.[4]

Историја[уреди | уреди извор]

Рамала има градби кои содржат ѕидарски елементи од периодот на Ирод Велики, но ниту една целосно зачувана градба не е изградена во периодот пред крстоносните војни (11 век).[4] Денешниот град е основан во текот на 16 век од Хададините, арапски христијански клан кој потекнува од Гасанидите. Во 1517 година, градот бил освоен од Отоманската Империја, а откако за време на Првата светска војна бил заземен од Обединетото Кралство, според одлуките од Версајскиот договор во 1920 година станал дел од Британскиот мандат Палестина.[4] По Арапско-израелската војна од 1948 година целиот Западен Брег, вклучувајќи го и градор Рамала бил окупиран и припоен кон Трансјордан. Рамала, во Шестдневната војна од 1967 година била освоена од Израел. Според Договорот од Осло од 1995 година, со Рамала денес управува ПНА како дел од Областа А на Западниот Брег.

Економија и култура[уреди | уреди извор]

Рамала е седиште на палестинската управа и служи како седиште за повеќе меѓународни невладини организации и амбасади. Стотици милиони долари помош што тече во градот во голема мера ја поттикна економијата на Рамала од крајот на Втората интифада.[5]

Во последниве години, Рамала се истакна како главен политички, културен и економски центар.[6][7] Во градот се сместени многу палестински владини тела, меѓу кои и Мукатаа, официјална резиденција на претседателот на Палестинската национална управа, Палестинскиот законодавен совет и седиштето на Палестинските безбедносни служби. Таму исто така има неколку музеи и културни центри и има развиен ноќен живот.

Демографија[уреди | уреди извор]

Главната улица во Рамала

Иако низ историјата Рамала бил град со претежно христијанско население, во градот кој според пописот од 2017 година брои 38.998 жители,муслиманите се значително мнозинство.[8] Христијанското население во градот, кое се движи околу 25%.[9][10]

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Рамала е збратимен со:[11][12]  

 • Бордо, Франција
 • Хенслоу, Англија, Обединетото Кралство
 • Јоханесбург, Јужна Африка
 • Лиеж, Белгија
 • Мускатин, Соединети Американски Држави
 • Оксфорд, Англија, Обединетото Кралство
 • Сур, Турција
 • Трондхајм, Норвешка

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Main Indicators by Type of Locality - Population, Housing and Establishments Census 2017“ (PDF). Palestinian Central Bureau of Statistics (PCBS). Архивирано (PDF) од изворникот January 28, 2021. Посетено на 2021-01-19.
 2. „Ramallah.ps“. Ramallah.ps. Архивирано од изворникот на November 5, 2011. Посетено на November 13, 2011.
 3. Palmer 1881
 4. 4,0 4,1 4,2 „Ramallah | town, West Bank | Britannica“. www.britannica.com (англиски). Посетено на 2022-06-10.
 5. „West Bank and Gaza Economy: Before and After the Crisis – Brookings Institution“. Brookings.edu. January 14, 2009. Архивирано од изворникот на June 3, 2010. Посетено на November 13, 2011.
 6. 'Palestine's new bride'. The Jerusalem Post | JPost.com (англиски). Посетено на 2022-06-10.
 7. Michael T. Luongo, "Ramallah Attracts a Cosmopolitan Crowd" Архивирано на {{{2}}}., June 3, 2010, The New York Times.
 8. التعداد العام للسكان 2017 - الجهاز المركزي للإحصاء الفلسطيني Архивирано на {{{2}}}.
 9. Hall, Andy.
 10. Keulemans, Chris.
 11. „International Relations of Ramallah Municipality“. arcgis.com. ArcGIS. Посетено на 2020-05-28.
 12. „International Links – Ramallah“. oxford.gov.uk. Oxford City Council. Посетено на 2020-05-28.