Старац

Од Википедија — слободната енциклопедија
Старац
Старац
Село
Старац is located in Србија
Старац
Старац
Местоположба на Старац во Србија
Координати: 42°20′03″N 21°52′04″E / 42.33417° СГШ; 21.86778° ИГД / 42.33417; 21.86778Координати: 42°20′03″N 21°52′04″E / 42.33417° СГШ; 21.86778° ИГД / 42.33417; 21.86778
Земја Србија
Покраина Србија
ОкругПчински округ
ОпштинаБујановац
Надм. вис.&10000000000000667000000667 м
Население (2011)
 • Старац260
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Поштенски код26201
Повик. бр.017
Рег. табличкиBU
Старац

Старац или (Старац : Старац ) е село во општина Бујановац, Пчински округ, Србија.

Историја[уреди | уреди извор]

Во крајот на XIX век Старац е село во Прешевска кажа на Османската империја. Според статистиката на Васил Кнчов („Македонија. Етнографија и статистика“) од 1900 година Старац е населувано со 520 жители. Според патриаршискиот митрополит Фирмилијан во 1902 година во Старац има 91 српски патриаршистки куќи.[1][2] По податоци на секретари на Бугарската егзархија Димитар Мишев („Lа Mаcédoinе еt sа Populаtion Chrétiеnnе“) во 1905 во Старец (Stаrеtz) живеат 680.[3]

Население[уреди | уреди извор]

година Население
1948 622
1953 613
1961 610
1971 509
1981 315
1991 225
2002 260

Во Старац се запазени останки од голема црква, посветена на Светата Троица, можеби најстарата црква во региони на Бујановац. Според местната традиција црквата е била издигната пред манастири „Свети Прохор Пчински“ и во неа отседнал Свети Прохор, пред заради појавата на некакви диваци да отиде во Козјак. Во земјиштето на Старац според преданијата имало уште две цркви: „Свет #Кромид“ и „Свети Никола“.[4]

Личности[уреди | уреди извор]

Белешки[уреди | уреди извор]

  1. Кѫнчовъ, Василъ (1900). Македония. Етнография и статистика. София: Българското книжовно дружество. стр. 220. ISBN 954430424X.
  2. Известие от скопския митрополит относно броя на къщите под негово ведомство, 1902 г., сканирано от Македонския държавен архив.
  3. Brancoff, D.M. La Macedoine et sa Population Chretienne, Paris, 1905, pp. 144-145.
  4. „Храм Св. Тројице“. Епархија Врањска. Посетено на 26 декември 2017.[мртва врска]