Прохор Пчински (манастир)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Прохор Пчински
Поглед на манастирот „Св. Прохор Пчински“
Информации
Целосно имеМанастир „Св. Прохор Пчински“
Други имињаМанастир „Св. Преподобен Прохор Пчински“
Манастир на:СПЦ
ОснованXI век
Посветен наПрохор Пчињски
ЕпархијаВрањска епархија
Личности
Основач (и)Роман IV Диоген
Место
МестоКленике, Општина Бујановац  Србија
Координати41°29′47″N 22°22′42″E / 41.49639°СГШ 22.37833°ИГД / 41.49639; 22.37833Координати: 41°29′47″N 22°22′42″E / 41.49639°СГШ 22.37833°ИГД / 41.49639; 22.37833
Видливи остатоци1 црква, конаци, помошни објекти
Оторен за јавностда

Прохор Пчинскиманастир од духовно и историско значење, кој денес се наоѓа во општина Бујановац, Република Србија.

Тој е значаен за историјата на македонскиот народ поради тоа што во него се одржало првото заседание на АСНОМ и како дел од Вардарска Македонија што ѝ припаднал на СР Србија со формирањето на втората Југославија.