ЖС „Јане Сандански“

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
ЖС „Јане Сандански“
МестоОпштина Зелениково
Македонија Македонија
СопственикМакедонски железници
ЛинииСкопјеГевгелија
Перони3
Местоположба
Јане Сандански is located in Република Македонија
Јане Сандански
Јане Сандански
Јане Сандански (Република Македонија)

Железничка станица „Јане Сандански“железничка станица на железничкиот коридор 10 во Македонија. Железничката станица се наоѓа на железничката линија СкопјеГевгелија и на неа поминуваат регионалните домашни возови од Скопје кон Гевгелија, како и меѓународните возови БелградСолун и Скопје — Солун. Нејзината оддалеченост од главната станица во Скопје изнесува 18,4 километри.