ЖС „Зелениково“

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
ЖС „Зелениково“
Железничка станица „Зелениково“ 3.JPG
Поглед на железничката станица (сликана од воз)
МестоЗелениково
Општина Зелениково
Македонија Македонија
СопственикМакедонски железници
ЛинииСкопјеГевгелија
Местоположба
Зелениково is located in Република Македонија
Зелениково
Зелениково
Зелениково (Република Македонија)

Железничка станица „Зелениково“железничка станица на железничкиот коридор 10 во селото Зелениково, во северниот дел на Македонија. Железничката станица се наоѓа на железничката линија СкопјеГевгелија и на неа поминуваат регионалните домашни возови од Скопје кон Гевгелија, како и меѓународните возови БелградСолун и Скопје — Солун. Железничката станица Зелениково е оддалечена 24,5 км од главната железничка станица во Скопје.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Координати: 41°52′19″N 21°36′18″E / 41.87194° СГШ; 21.60500° ИГД / 41.87194; 21.60500