ЖС „Неготино Вардар“

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од ЖС „Неготино“)
ЖС „Неготино Вардар“
Железничката станица во Неготино 1.JPG
Поглед на железничката станица (сликана од воз)
Општи информации
МестоНеготино
Општина Неготино
Македонија Македонија
СопственикМакедонски железници
ЛинииСкопјеГевгелија
Перони2
Колосеци4

Железничка станица „Неготино Вардар“железничка станица на железничкиот коридор 10 во градот Неготино, сместена на самиот влез во градот, веднаш покрај реката Вардар, во Македонија.

Се наоѓа на меѓународниот железнички коридор 10 Скопје - Гевгелија - Солун. Нејзината оддалеченост од главната станица во Скопје изнесува 102,2 километри. На железничката станица Неготино Вардар, сообраќаат и застануваат патничките возови кои одат за Гевгелија, како и меѓународните возови кон Солун.

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 41°29′51″N 22°06′16″E / 41.49750° СГШ; 22.10444° ИГД / 41.49750; 22.10444