Црква „Св. Троица“ - Тремник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Троица
Црква „Св. Троица“ - Тремник (01).jpg

Поглед кон црквата

македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Кавадаречко
Парохија Тимјаничка
Местоположба

Место Тремник
Општина Неготино
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Троица
Изградба 16 јули 1980
Мрежно место Св. Дух
Архитектонски опис

Црква „Св. Дух“ - Тремник — единствена црква во селото Тремник, во Општина Неготино.

Историја[уреди | уреди извор]

Датумот на изградба и список на дарителите. Запишано над внатрешната страна на влезот на црквата.

Црквата била изградена на 16 јули 1980 година. Допринос за изградбата на црквата ја дале жителите на селото.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 41°26′15″N 22°09′12″E / 41.43750° СГШ; 22.15333° ИГД / 41.43750; 22.15333