Тимјаничка парохија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Црквата „Св. Богородица“ во Тимјаник е парохиско седиште

Тимјаничка парохија — православна парохија на Македонската православна црква - Охридска архиепископија, дел од Кавадаречкото архијерејско намесништво на Повардарската епархија. Нејзиното седиште е во црквата „Св. Богородица“ во селото Тимјаник. Во составот на оваа парохија се селата Тимјаник, Липа, Пепелиште, Криволак, Долни Дисан, Војшанци, Тремник, Калањево и Горни Дисан.[1]

Покрај овие села, парохијата вклучува и две села кои се неактивни и без цркви. Тоа се селата: Црвени Брегови и Дуброво.

Цркви[уреди | уреди извор]

Ова е список на црквите во парохијата. Можно е списокот да е нецелосен.[2]

Име Населено место Изградена Слика
Црква „Св. Богородица“ Тимјаник 2005
(главна парохиска црква)
Црква „Св. Богородица“ во село Тимјник 2.JPG
Црква „Св. Илија“ Пепелиште 1993 Црква „Св. Илија“ во село Пепелиште 1.JPG
Црква „Св. Вознесение“ Криволак 2000 Зимзелените дрва во дворот на црквата „Св. Спас“.jpg
Црква „Св. Архангел Михаил“ Долни Дисан 1939 Црква „Св. Архангел Михаил“ во „Долни Дисан“ 1.JPG
Црква „Св. Троица“ Тремник 1984 Црква „Св. Дух“ 2.jpg
Црква „Св. Никола“ Горни Дисан XIX век Гробишта и камбанарија на црквата во „Горни Дисан“.JPG
Црква „Св. Петка“ Војшанци 2004 Црква „Св. Петка“ - Војшанци.jpg
Црква „Св. Атанасиј“ Липа Црква „Св. Атанасиј“ - Липа 7.jpg
Црква „Св. Петка“ Калањево Црква „Св. Петка“ - Калањево.jpg

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Повардарска епархија - Тимјаничка парохија“. www.povardarska-eparhija.org.mk. Посетено на 2021-10-13.
  2. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 41°25′45″N 22°4′41″E / 41.42917° СГШ; 22.07806° ИГД / 41.42917; 22.07806