Црква „Св. Ѓорѓи“ - Муртино

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Св. Ѓорѓи
St. George's Church (Murtino) (1).JPG
Македонска православна црква
Епархија Струмичка
Местоположба
Населено место Муртино
Општина Струмица
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Св. Ѓорѓи
Изградба 1870
Завршено 1872
Осветување 1872
Зограф Петре Поп Стојанов
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Црквата „Св. Ѓорѓи“ е христијански храм кој се наоѓа во Муртино, Општина Струмица.

Црквата започнала да се гради во 1870 година а завршила во 1872 година. Во текот на 2009 година црквата била реконструирена во византиски стил. Иконите биле цртени од страна на зографот Петре Поп Стојанов од село Стојаково.

Галерија[уреди | уреди извор]