Ристо Василев Кочев

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ристо Василев Кочев
1870-1904
Statue of Ristoman Popcevski.JPG
Споменик на Ристо во родното му село Попчево
Прекар:Атентаторот од Попчево
Роден во:с. Попчево, Струмичко
Починал во:г. Гевгелија

Ристо Василев Кочев, познат како Ристоман Попчевски или Атентаторот од Попчево (1870, Попчево - 25 јули 1904, Гевгелија) — деец на Струмичкиот револуционерен округ и извршувач на атентатот кај градот Гевгелија (1904).