Црква „Св. Илија“ - Попчево

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Илија
St. Elijah Church (Popčevo) (4).JPG

Поглед кон црквата

Македонска православна црква
Епархија Струмичка
Местоположба
Населено место Попчево
Општина Струмица
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Пророк Илија
Изградба 1864
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Пророк Илијахристијански храм кој се наоѓа во селото Попчево, Општина Струмица.

Црквата била изградена во 1864 година, додека во 1880 година била поставена камбанарија.