Дебарски Бањи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Поглед на сместувачките капацитети на Дебарските Бањи
Поглед на изворите на бањите

Дебрски Бањи Цапа — познат центар за рехабилитација, рекреација и релаксација, кој се наоѓа во Дебар, во западниот дел на Македонија. Водата во овој бањски центар е термоминерална, со оптимална температура за телото на човекот од 38 целзиусови степени. Според истражувањата направени во 70 години на минатиот век, водата која изрева во близина на Дебарските Бањи Цапа, според лековитоста и минералната содржина е пласирана на прво место во Европа и трето место во светот.

Дебарските бањи Цапа често се познати и по имињата на хотелите: Бањиште и Косоврасти.

Терапии[уреди | уреди извор]

Со помош на терапиите и термо минералната вода, во овој бањски центар се лекуваат и олеснуваат болести како:

  • Заболувања на локомоторен апарат:
  • Заболување на меките ткива
  • Заболувања на нервниот систем
  • Заболувања на гастро-интестиналниот систем
  • Заболувања на респираторниот систем
  • Заболувања на горните дишни патишта
  • Заболувања на уро-гентиналниот систем
  • Ендокрини заболувања
  • Ортопедски заболувања и состојби после трауми
  • Кожни заболувања

Галерија[уреди | уреди извор]

Дебарските Бањи до Втората светска војна

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 41°31′56″N 20°34′39″E / 41.53222° СГШ; 20.57750° ИГД / 41.53222; 20.57750