Крчин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Крчин
Крчин 02.jpg
Поглед на билото на Крчин
Највисока точка
Надм. вис. 2343 м
Матичен врв Голем Крчин
Географија
Место Македонија Македонија
 Албанија
Покраина MK
Матичен венец Кораб-Дешат-Крчин

Крчинпланина во Западна Македонија и Албанија, којашто се протега во продолжение на планината Дешат и е дел од поголемиот венец Шара-Кораб-Дешат-Крчин-Стогово-Караорман.

Се протега од Сува Бара (2.080 м) на север, до дното на Дебарската Котлина на југ во должина од 13 км. Има изразено било, од кое се издаваат повеќе врвови преку 2.000 м. Највисок е Голем Крчин (2.341 м), по што следат Рудина 2.238 м и Црвена Плоча (2.107 м).[1]

Геологија[уреди | уреди извор]

Планината се состои од од флишни седименти. Кај бањата Косоврасти, варовниците преоѓаат во гипс, анхидрит и сулфурни наслаги. Во околината на бањата Бањиште, тлото се состои од сивобели варовници со дебелина од 300–400 м.

Крчин има најголеми резерви на гипс на Балканот, поради што има и фабрика за негова преработка.

Растителност[уреди | уреди извор]

На Крчин расте ендемскиот македонски каранфил (Dianthus macedonicus), што може да се најде само на оваа планина.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]