Банско (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Општина Банско)
Општина Банско
Община Банско
Грб на Општина Банско
Местоположба во Пиринска Македонија Местоположба во Бугарија
Местоположба во Пиринска Македонија
Местоположба во Бугарија
ЗемјаБугарија
ОбластБлагоевградска
СедиштеБанско
Површина
 • Вкупна475,88 км2 (18,374 ми2)
Надм. вис.&10000000000000871000000871 м
Население (2015)
 • Вкупно12.731
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Пошт. бр.2770
Повик. бр.07443
Мреж. местоbansko.bg

Општина Банско (бугарски: Община Банско) — општина во Пиринска Македонија, во денешната Благоевградска област, југозападна Бугарија. Центар на општината е градот Банско. Општината има 8 населени места со вкупно население од 12.731 жител (2015).

Географија[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Населени места[уреди | уреди извор]

Карта на Општина Банско со населените места

Општината има вкупно 8 населени места, од кои сите се села. Тие се следниве (името во заграда е сегашното, сменето од бугарската држава):

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]