Петрич (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Општина Петрич
Община Петрич
Местопоожба во Пиринска Македонија Местоположба во Бугарија 
Местопоожба во Пиринска Македонија
ЗемјаБугарија
ОбластБлагоевградска
СедиштеПетрич
Управа
 • ГрадоначалникДимитар Брчков (ГЕРБ)
Површина
 • Вкупна650,13 км2 (25,102 ми2)
Население (2015)
 • Вкупно55.714
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (DST)EEST (UTC+3)
Мреж. местоpetrich.egov.bg

Општина Петрич (бугарски: Община Петрич) — општина во Пиринска Македонија, во денешната Благоевградска област, југозападна Бугарија. Центар на општината е градот Петрич. Општината има 55 населени места со вкупно население од 55.714 жители (2015).

Географиja[уреди | уреди извор]

Историja[уреди | уреди извор]

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Населени места[уреди | уреди извор]

Карта на Општина Петрич со населените места

Општината има 55 населени места. Тие се следниве (имињата во заграда се сегашните, сменети од бугарската држава):

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Правописна варијанта. Името не е променето.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]