Крџево

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Крџево
Карта
Општина: Горна Џумаја
Население: -
Поштенски број: -
Повикувачки број: -
Надморска височина: -
Географска широчина: -
Географска должина: -
Веб страница: Нема

Крџево (од 1934 г.: Б’лгарчево, бугарски: Българчево) е село во Општина Горна Џумаја, Пиринска Македонија, денес во Бугарија.

Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Историja[уреди | уреди извор]

Прв пат се спомнува во османски дефтери од 1576 со името „Курди јавузча“. До 1934 година се викало Крџево, кога му е променето името.

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]