Крџево

Од Википедија — слободната енциклопедија
Крџево
ЗемјаБугарија
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)


Крџево (од 1934 г.: Б’лгарчево, бугарски: Българчево) е село во Општина Горна Џумаја, Пиринска Македонија, денес во Бугарија.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Првпат се спомнува во османски дефтери од 1576 со името „Курди јавузча“. До 1934 година се викало Крџево, кога му е променето името.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]