Златни Песоци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Златни Песоци

Бугарија Бугарија Бугарија

Површина ? 2
Административна поделба Варненска област
Надморска висина 0 m
Веб-сајт goldensands.bg/
Координати: 43° 13′ С, 27° 55′ И

Varna location in Bulgaria.png


Златни Песоци е наjголемото Црноморско одморалиште во Бугариjа. Се наоѓа во северноисточна Бугарија краj градот Варна и е наjстариот од најголемите 3 бугарски морски одморалишта.

Златни Песоци е бански центар каде што успешно се лекуват артритис, артроза, стрес, невроза и хронични фарингити, бронхит и белодробни болести. За туристите има на располагање секакви водни атракции.


Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Официјална веб страница