Хасково (област)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хасково (област)
Област Хасково
Област
Местоположба на Хасково (област) во Бугарија
Местоположба на Хасково (област) во Бугарија
Земја  Бугарија
Гл. град Хасково
Општини 11
Управа
 • Управник Рајна Јовчева
Површина
 • Вкупна 5.543 km2 (2,140 sq mi)
Население (GRAO 2007)
 • Вкупно 307.067
 • Густина 55/km2 (140/sq mi)
Часовен појас EET (UTC+2)
 • Лете (DST) EEST (UTC+3)
Рег. табл. X
Мреж. место hs.government.bg

Хасковската област (буг. Област Хасково) е област во јужна Бугарија која се граничи со Грција и Турција на југоисток. Зафаќа површина од 5.543 km² и има население од 279.067 жители. Содржи делови од некогашна Тракија, со долината на реката Марица. Главен град е Хасково.

Општини[уреди | уреди извор]

Општини во Хасковската област

Хасковската област има 11 општини[1]. На табелата подолу се прикажани имињата на општините на македонски и бугарски, со главното населено место со задебелено и населението во општината (2009 г.).

Општина бугарски Жители[2] Нас. место Жители[2]
Димитровград Димитровград 65.432 Димитровград 49.855
Харманли Харманли 29.522 Харманли 22.420
Хасково Хасково 116.541 Хасково 96.099
Ивајловград Ивайловград 9.069 Ивајловград 4.426
Љубимец Любимец 10.788 Љубимец 8.354
Маџарово Маджарово 3.347 Маџарово 693
Минерални Бањи Минерални бани 7.560 Минерални Бањи 1.274
Симеоновград Симеоновград 9.942 Симеоновград 7.884
Свиленград Стамболово 14.000 Стамболово 823
Свиленград Свиленград 24.849 Свиленград 19.744
Тополовград Тополовград 13.263 Тополовград 6.574

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]