Прејди на содржината

Харманли

Од Википедија — слободната енциклопедија
Харманли
Харманли
Град
Централен плоштад
Централен плоштад
Грб на Харманли
Харманли is located in Бугарија
Харманли
Харманли
Местоположба на Харманли
Координати: 41°56′N 25°54′E / 41.933° СГШ; 25.900° ИГД / 41.933; 25.900
ДржаваБугарија
Област<Хасковска Област
Управа
 • ГрадоначалникМарија Киркова
Надм. вис.&1000000000000006000000060 м
Население (декември 2009)
 • Вкупно18,557
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Поштенски број6450
Повик. бр.0373
Културниот дом во Харманли

Харманли (бугарски: Харманли) – град во Република Бугарија, во југоисточниот дел на земјата. Градот е трет по важност во Хасковската Област и средиште на нејзиниот источен дел.

Географија[уреди | уреди извор]

Градот Харманли се наоѓа во југоисточниот дел на Бугарија. Од престолнината Софија, градот е оддалечен 270 км, а од обласното седиште, градот Хасково, оддалечен е 33 км. Турската граница е оддалечена околу 50 км.

Подрачјето на Харманли се наоѓа во средишниот дел на Тракиската Рамнина. Северно од градот тече реката Марица, а јужно се издигаат последните, најисточни делови на планинската верига Родопи.

Климата во градот е изменето континентална.

Историја[уреди | уреди извор]

Околината на Харманли првично била населена со Тракијци. После тоа со ова подрачје владеат Рим, Византија, средновековната Бугарија, а потоа паднало под османлиска власт. Под ова име населбата првпат се споменува во 1510 година. После 1878 година градот ѝ припаднал на новооснованата држава Бугарија.

Население[уреди | уреди извор]

Според процените од 2007 година, Харманли имал околу 20 000 жители. Мнозинството од градското население се етнички Бугари, остатокот малобројни Роми. Последните дваесетина години градот го губи населението заради оддалеченоста на главните текови на развојот во земјата.

Мнозинската вероисповед е православна, а малцинската ислам.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]