Софија (градска област)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Софија-град
Област София-град
Област
Местоположба на Софија-град во Бугарија
Местоположба на Софија-град во Бугарија
Земја  Бугарија
Гл. град Софија
Површина
 • Вкупна 1.344 km2 (0.519 sq mi)
Население (2015)
 • Вкупно 1.316.557[1]
Часовен појас EET (UTC+2)
 • Лете (DST) EEST (UTC+3)

Софија-град (бугарски: Област София-град) — област во Бугарија, сместена околу главниот град Софија, кој е нејзин административен центар. Населението брои 1.291.591 жители (2011).

Се граничи со Софиската и Перничката област. Има само 1 општинаОпштина Столична.

Градоци[уреди | уреди извор]

Банќа, Бухово, Нови Искар, Софија

Села[уреди | уреди извор]

Балша, Бистрица, Бусманци, Владаја, Војнеговци, Волујак, Герман, Горни Богров, Доброславци, Долни Богров, Долни Пасарел, Железница, Жељава, Житен, Ивањане, Јана, Казичене, Катина, Клисура, Кокалјане, Кривина, Кубратово, Лозен, Локорско, Мало Бучино, Марчаево, Мировјане, Мрамор, Негован, Панчарево, Плана, Подгумер, Световрачене, Чепинци.

Демографија[уреди | уреди извор]

Областа го има следниов етнички состав:[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]