Димитровград (Бугарија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Изглед на Димитровград

Грб на град Димитровград Димитровград

Бугарија Бугарија

Население 44 673
(според 2006)
Површина Километар квадратен
Административна поделба Хасковска област
Регистарска ознака Х (BG)
Градоначалник Иво Димов
Мрежно место www.dimitrovgrad.bg
Надморска висина до 125 m
Координати: 42° 3′ С, 25° 36′

Dimitrovgrad location in Bulgaria.png

Димитровград (бугарски: Димитровград) е град во jужниот дел на Бугарија и е административен центар на истоимената општина. Се наоѓа во Хасковска област. Градот е голем индустриски и саобраќаен центар. Градот е збратимен со рускиот Димитровград.

Историја[уреди | уреди извор]

Димитровград е основан на 2 септември 1947 г. со указ на тогашниот министeр-претседател на Бугарија Георги Димитров. Настанат е по пат на соединување на селата Раковски, Мариино и Чернокоњово. За неговата изградба е формирано Младешко Бригадирско Движење.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Димитровград, Бугарија

Видите исто така[уреди | уреди извор]