Димитровград (Русија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Поглед кон црквата „Св. Ѓорѓи“

Димитровград — град во Русија, административен центар на Мелекескиот реон во Уљјановската област. Градот имал население од 129.100 (2005).

На 15 јуни 1972 година со указ на Президиумот на Врховниот совет на Руската СФСР градот е преименуван во чест на Георги Димитров по повод 90-годишнината од неговото раѓање. Старото име на градот е Мелекес. Градот е збратимен со бугарскиот Димитровград.

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Видите исто така[уреди | уреди извор]