Аеродром Херингсдорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Аеродром Херингсдорф

Flughafen Heringsdorf
Port lotniczy Heringsdorf.jpg
  • IATA: HDF
  • ICAO: EDAH
    Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 522: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Германија Мекленбург-Западна Померанија" does not existМестоположба на аеродромот во
    Мекленбург-Западна Померанија
Општо
Аеродромски видјавен
ОператорFlughafen Heringsdorf GmbH
Служи заУзедом
МестоположбаГарц, Германија
Надм. височина92 ст / 28 м
Координати53°52′43″N 014°09′08″E / 53.87861° СГШ; 14.15222° ИГД / 53.87861; 14.15222
Мрежно местоflughafen-heringsdorf.de
Писта
Правец Должина Површина
ст м
10/28 7.562 2.305 асфалт
10R/28L 1.969 600 трева
Извор: DAFIF[1]


Аеродром Херингсдорф (германски: Flughafen Heringsdorf) (IATA: HDFICAO: EDAH) — поранешна источногерманска воздухопловна база, денес регионален аеродром сместен близу Гарц на островот Узедом во Германија. Го носи името на блиската општина Херингсдорф, сместена на 10 километри северно од него. Најголемиот град на островот е Швиноујшќе (население 41.000), кој се наоѓа во Полска, се наоѓа источно од аеродромот.

Аеродромот опслужил 30.754 патници во 2005. Сепак, со неговата поплочена писта од 2.300 метри и терминалот, тој претставува единствен центар за двата дела од островот, германскиот и полскиот.

Објекти[уреди | уреди извор]

Аеродром Херингсдорф има мал терминална зграда опремена со делови за чекирање и биро за информации. Аеродромот поседува една станица за средни воздухоплови, како што е Ербас A319 и неколку за помали воздухоплови како Цесна 172.

Авиопревозници и одредишта[уреди | уреди извор]

АвиопревознициДестинации
Germanwings Летни сезонски: Дортмунд (започнува на 3 мај 2014)
Germanwings
управуван од Eurowings
Летни сезонски: Келн/Бон (започнува на 3 мај 2014), Диселдорф (започнува на 3 мај 2014), Франкфурт (започнува на 3 мај 2014), Штутгарт (започнува на 3 мај 2014)
Helvetic Airways Летни сезонски: Берн, Цирих

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Аеродромски информации за EDAH на World Aero Data (англиски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]