Austrian Arrows

Од Википедија — слободната енциклопедија
Tyrolean Airways
IATA ICAO Ознака
VO TYR TYROLEAN
Основан1978
ЈазлиАеродром Виена
Поважни градовиАеродром Инсбрук, Аеродром Салцбург
Програма за чести летачиMiles & More
Аеродромски салонSenator Lounge
СојузStar Alliance
Летала58
Одредишта74
Матично претпријатиеAustrian Airlines AG
СедиштеИнсбрук, Австрија
РаководствоManfred Helldoppler, Директор
Мрежо местоwww.tyrolean.at

Tyrolean Airways - Tiroler Luftfahrt GesmbH е авиокомпанија со седиште во Инсбрук, Австрија. Член е на Austrian Airlines Group како и на Star Alliance, и го користи името Austrian Arrows во рамките на корпорацијата. Главна база е аеродромот во Инсбрук, со централа на аеродромот во Виена.

Историја[уреди | уреди извор]

Авиокомпанијата беше создадена во 1978 година под името Aircraft Innsbruck од страна на Gernot Langes-Swarovski и Christian Schwemberger-Swarovski. Го посвои името Tyrolean Airlines кога започна со нормален сервис на 1 април 1980 година. Авиокомпанијата беше откупена од страна на Austrian Airlines во март 1998. Во 2003 година, компанијата беше реименувана во Austrian Arrows. Компанијатa брои околу 1600 вработени.

Одредишта[уреди | уреди извор]

Погледни опширно: Одредишта на Austrian Airlines

Austrian Arrows оперира на 6 одредишта во Австрија како и на 72 одредишта низ Европа.

Инциденти и несреќи[уреди | уреди извор]

  • На 26 февруари 2008 година, Фокер 100, кој оперираше на лет од Инсбрук до Лидс побара принудно слетување по откажувањето на работата на еден од моторите.

Флота[уреди | уреди извор]

Dash 8-Q400 in Linz.
Fokker 100
Tyrolean Airways Флота
Авион Вкупно Одредишта Забелешки
Bombardier CRJ 200LR 13 Кратки одредишта Три CRJs ќе бидат заменети со Q400s.
Bombardier Dash 8 Q300 12 Кратки и средни одредишта Две постари Q300s ќе бидат заменети со еден Q400 и еден Fokker 100.
Bombardier Dash 8 Q400 10 Кратки и средни одредишта
Fokker 100 14 Кратки и средни одредишта
Fokker 70 9 Кратки одредишта
Вкупно 58

Надворешни врски[уреди | уреди извор]