Шкојдиц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шкојдиц
Центарот на градот
Центарот на градот
Центарот на градот
Грб на Шкојдиц
Шкојдиц во рамките на Германија
Шкојдиц
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Северна Саксонија
Градски единици 10
Градоначалник Јерг Енке
Основни податоци
Површина 79,36 км2
Надм. височина 91−148 м
Население 18.287 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 230 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. TDO
Пошт. бр. 04435
Повик. бр. 034204
Портал www.schkeuditz.de
Местоположба на градот Шкојдиц во рамките на округот Северна Саксонија
Карта
Карта
Координати 51°24′0″N 12°13′0″E / 51.40000° СГШ; 12.21667° ИГД / 51.40000; 12.21667Координати: 51°24′0″N 12°13′0″E / 51.40000° СГШ; 12.21667° ИГД / 51.40000; 12.21667

Шкојдиц (германски: Schkeuditz) — град во округот Северна Саксонија, во сојузната покраина Саксонија, Германија. Се наоѓа на реката Вајсе Елстер, 12 километри северозападно од Лајпциг. Аеродромот Лајпциг/Хале се наоѓа во Шкојдиц. Центарот за распоредување на поштата за целиот поширок регион на Лајпциг е сместен во Шкојдиц.

Население низ времето[уреди | уреди извор]

Развојот на населението низ времето е даден во следната табела. Како многу градови во источна Германија, населението денес е помало отколку пред повторното обединување на Германија.

 • 1885: 4.592
 • 1910: 7.462
 • 1925: 7.936
 • 1933: 13.548
 • 1939: 14.846
 • 1950: 18.913
 • 1971: 16.392
 • 1981: 14.208
 • 1988: 15.173
 • 1990: 19.473*
 • 1998: 17.285
 • 2001: 19.027
 • 2003: 18.702
 • 2005: 18.594
 • 2007: 18.150

*користејќи ги моменталните градски граници. Границите на градот се проширени низ времето, како е прикажано во следниот пасус.

Припојувања[уреди | уреди извор]

Место Датум Забелешка
Биниц 1 јануари 2000 Само Делциг и Клајнлибенау
Делциг 1 јануари 1994 Припоен со Бургхаузен и Рикмарсдорф кон Биниц
Фрајрода 1 март 1994 Споен со Радефелд
Гербисдорф 1 декември 1972 Споен со Фрајрода
Глезин 1 јануари 1999
Хајна 1 јули 1973 Споен со Радефелд
Клајнлибенау 1 јануари 1957 Споен со Делциг
Курсдорф 1 јануари 1994
Лесен 1 јули 1950 Споен со Волтериц
Радефелд 1 јануари 1999
Велиц 1 јули 1950
Волтериц 1 март 1994 Припоен Радефелд

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]