Тросин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тросин
Тросин is located in Германија
Тросин
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Северна Саксонија
Општ. заед. Домич
Месни единици 8
Градоначалник Гунтер Клепел
Основни податоци
Површина 79,59 км2
Надм. височина 102 м
Население 1.243 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 16 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. TDO
Пошт. бр. 04880
Повик. бр. 034223
Портал www.gemeinde-trossin.de
Местоположба на Тросин во рамките на округот Северна Саксонија
Карта
Координати 51°37′N 12°49′E / 51.617° N; 12.817° E / 51.617; 12.817Координати: 51°37′N 12°49′E / 51.617° N; 12.817° E / 51.617; 12.817

Тросин (германски: Trossin) — општина во округот Северна Саксонија, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2019 г.“. Статистичка служба на Саксонија. 31 декември 2019. (германски)