Прејди на содржината

Елсниг

Координати: 51°36′N 12°56′E / 51.600° СГШ; 12.933° ИГД / 51.600; 12.933
Од Википедија — слободната енциклопедија
Елсниг
Поглед кон Елсниг
Поглед кон Елсниг
Поглед кон Елсниг
Елсниг во рамките на Германија
Елсниг
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Северна Саксонија
Општ. заед. Домич
Градоначалник Улрих Гросман
Основни податоци
Површина 36,76 км2
Надм. височина 88 м
Население 1.385 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 38 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. TDO
Пошт. бр. 04886
Повик. бр. 03421 и 034223
Портал www.dommitzsch.de
Местоположба на Елсниг во рамките на округот Северна Саксонија
Карта
Карта
Координати 51°36′N 12°56′E / 51.600° СГШ; 12.933° ИГД / 51.600; 12.933

Елсниг (германски: Elsnig) — општина во округот Северна Саксонија, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)