Белгерн-Шилдау

Од Википедија — слободната енциклопедија
Белгерн-Шилдау
Градското собрание на Белгерн
Градското собрание на Белгерн
Грб на Белгерн-Шилдау
Белгерн-Шилдау is located in Германија
Белгерн-Шилдау
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Северна Саксонија
Градски единици 22
Градоначалник Ајке Пецолд (независна)
Основни податоци
Површина 158,3 км2
Надм. височина 127 м
Население 7.647 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 48 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. TDO, TG, TO
Пошт. бр. 04874 (Белгерн),
04889 (Шилдау)
Повик. бр. 034221, 034224
Портал www.belgernschildau.de
Местоположба на градот Белгерн-Шилдау во рамките на округот Северна Саксонија
Карта
Координати 51°28′N 13°2′E / 51.467° СГШ; 13.033° ИГД / 51.467; 13.033Координати: 51°28′N 13°2′E / 51.467° СГШ; 13.033° ИГД / 51.467; 13.033

Белгерн-Шилдау (германски: Belgern-Schildau) — град во округот Северна Саксонија, во сојузната покраина Саксонија, Германија. Бил создаден на 1 јануари 2013 година со спојување на поранешните градови Белгерн и Шилдау. Се наоѓа на левиот брег на Елба, јужно од Торгау и источно од Лајпциг. Седиштето на градот се наоѓа во Белгерн.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]