Кроштиц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кроштиц
Кроштиц
Кроштиц
Грб на Кроштиц
Кроштиц is located in Германија
Кроштиц
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Северна Саксонија
Општ. заед. Кроштиц
Месни единици 12
Градоначалник Волфганг Фрауендорф (ДХС)
Основни податоци
Површина 43,83 км2
Надм. височина 127 м
Население 4.096 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 93 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. TDO
Пошт. бр. 04509
Повик. бр. 034295
Портал www.krostitz.de
Местоположба на Кроштиц во рамките на округот Северна Саксонија
Карта
Координати 51°27′44″N 12°27′12″E / 51.46222° СГШ; 12.45333° ИГД / 51.46222; 12.45333Координати: 51°27′44″N 12°27′12″E / 51.46222° СГШ; 12.45333° ИГД / 51.46222; 12.45333

Кроштиц (германски: Krostitz) — општина во округот Северна Саксонија, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)