Наундорф (Саксонија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Наундорф
Грб на Наундорф
Наундорф (Саксонија) is located in Германија
Наундорф (Саксонија)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Северна Саксонија
Месни единици 15
Градоначалник Михаел Рајнхарт
Основни податоци
Површина 36,89 км2
Надм. височина 139 м
Население 2.224 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 60 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. TDO
Пошт. бр. 04769 04758
Повик. бр. 03435, 034362 oder 035268
Портал www.naundorf-sachsen.de
Местоположба на Наундорф во рамките на округот Северна Саксонија
Карта
Координати 51°15′N 13°7′E / 51.250° СГШ; 13.117° ИГД / 51.250; 13.117Координати: 51°15′N 13°7′E / 51.250° СГШ; 13.117° ИГД / 51.250; 13.117

Наундорф (германски: Naundorf) — општина во округот Северна Саксонија, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)