Прејди на содржината

Мокрена

Координати: 51°30′N 12°48′E / 51.500° СГШ; 12.800° ИГД / 51.500; 12.800
Од Википедија — слободната енциклопедија
Мокрена
Црква во Ауденхајн
Црква во Ауденхајн
Црква во Ауденхајн
Грб на Мокрена
Мокрена во рамките на Германија
Мокрена
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Северна Саксонија
Месни единици 9
Градоначалник Петер Клепел
Основни податоци
Површина 115,18 км2
Надм. височина 99 м
Население 4.976 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 43 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. TDO
Пошт. бр. 04862
Повик. бр. 034244
Портал www.mockrehna.de
Местоположба на Мокрена во рамките на округот Северна Саксонија
Карта
Карта
Координати 51°30′N 12°48′E / 51.500° СГШ; 12.800° ИГД / 51.500; 12.800

Мокрена (германски: Mockrehna) — општина во округот Северна Саксонија, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)