Видемар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Видемар
Црквата во Видемар
Црквата во Видемар
Грб на Видемар
Видемар is located in Германија
Видемар
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Северна Саксонија
Месни единици 7
Градоначалник Карин Бедеман (ДХС)
Основни податоци
Површина 93,48 км2
Надм. височина 115 м
Население 5.306 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 57 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. TDO
Пошт. бр. 04509
Повик. бр. 034207
Портал www.wiedemar.de
Местоположба на Видемар во рамките на округот Северна Саксонија
Карта
Координати 51°28′0″N 12°12′13″E / 51.46667° СГШ; 12.20361° ИГД / 51.46667; 12.20361Координати: 51°28′0″N 12°12′13″E / 51.46667° СГШ; 12.20361° ИГД / 51.46667; 12.20361

Видемар (германски: Wiedemar) — општина во округот Северна Саксонија, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)