Раквиц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Раквиц
Раквиц
Раквиц
Грб на Раквиц
Раквиц is located in Германија
Раквиц
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Северна Саксонија
Месни единици 7
Градоначалник Манфред Фрајганг
Основни податоци
Површина 39,92 км2
Надм. височина 129 м
Население 5.135 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 129 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. TDO
Пошт. бр. 04519
Повик. бр. 034294, 034202
Местоположба на Раквиц во рамките на округот Северна Саксонија
Карта
Координати 51°26′N 12°23′E / 51.433° СГШ; 12.383° ИГД / 51.433; 12.383Координати: 51°26′N 12°23′E / 51.433° СГШ; 12.383° ИГД / 51.433; 12.383

Раквиц (германски: Rackwitz) — општина во округот Северна Саксонија, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2019 г.“. Статистичка служба на Саксонија. 31 декември 2019. (германски)