Лаусиг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лаусиг
Црква во Аутхаузен
Црква во Аутхаузен
Лаусиг is located in Германија
Лаусиг
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Северна Саксонија
Месни единици 8
Градоначалник Лотар Шнајдер
Основни податоци
Површина 100,09 км2
Надм. височина 94 м
Население 3.620 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 36 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. TDO
Пошт. бр. 04838
Повик. бр. 034243
Портал www.gv-laussig.de
Местоположба на Лаусиг во рамките на округот Северна Саксонија
Карта
Координати 51°32′45″N 12°37′50″E / 51.54583° СГШ; 12.63056° ИГД / 51.54583; 12.63056Координати: 51°32′45″N 12°37′50″E / 51.54583° СГШ; 12.63056° ИГД / 51.54583; 12.63056

Лаусиг (германски: Laußig) — општина во округот Северна Саксонија, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)