Бајлроде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бајлроде
Грб на Бајлроде
Бајлроде is located in Германија
Бајлроде
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Северна Саксонија
Општ. заед. Бајлроде
Градоначалник Хајке Шмит (ДХС)
Основни податоци
Површина 92,67 км2
Надм. височина 82 м
Население 4.122 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 44 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. TDO
Пошт. бр. 04886
Повик. бр. 03421
Портал Gemeindeverwaltung Beilrode
Местоположба на Бајлроде во рамките на округот Северна Саксонија
Карта
Координати 51°34′N 13°4′E / 51.567° СГШ; 13.067° ИГД / 51.567; 13.067Координати: 51°34′N 13°4′E / 51.567° СГШ; 13.067° ИГД / 51.567; 13.067

Бајлроде (германски: Beilrode) — општина во округот Северна Саксонија, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)