Тауха

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тауха
Градското собрание на Тауха
Градското собрание на Тауха
Грб на Тауха
Тауха is located in Германија
Тауха
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Северна Саксонија
Градски единици 9
Градоначалник Холгер Ширмбек (СДП)
Основни податоци
Површина 33,70 км2
Надм. височина 128 м
Население 15.709 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 466 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. TDO
Пошт. бр. 04425
Повик. бр. 034298
Портал www.taucha.de
Местоположба на градот Тауха во рамките на округот Северна Саксонија
Карта
Координати 51°22′48″N 12°29′37″E / 51.38000° СГШ; 12.49361° ИГД / 51.38000; 12.49361Координати: 51°22′48″N 12°29′37″E / 51.38000° СГШ; 12.49361° ИГД / 51.38000; 12.49361

Тауха (германски: Taucha) — град во округот Северна Саксонија, во сојузната покраина Саксонија, Германија. Се наоѓа на реката Парте, 10 километри североисточно од Лајпциг.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]