Лебниц (Саксонија)

Координати: 51°36′N 12°28′E / 51.600° СГШ; 12.467° ИГД / 51.600; 12.467
Од Википедија — слободната енциклопедија
Лебниц
Лебниц
Лебниц
Лебниц
Лебниц (Саксонија) во рамките на Германија
Лебниц (Саксонија)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Северна Саксонија
Месни единици 2
Градоначалник Герда Прауч (ДХС)
Основни податоци
Површина 37,20 км2
Надм. височина 86 м
Население 2.088 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 56 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. TDO
Пошт. бр. 04509
Повик. бр. 034208
Местоположба на Лебниц во рамките на округот Северна Саксонија
Карта
Карта
Координати 51°36′N 12°28′E / 51.600° СГШ; 12.467° ИГД / 51.600; 12.467

Лебниц (германски: Löbnitz) — општина во округот Северна Саксонија, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)