Кафертиц

Координати: 51°18′1″N 13°6′26″E / 51.30028° СГШ; 13.10722° ИГД / 51.30028; 13.10722
Од Википедија — слободната енциклопедија
Кафертиц
Кафертиц во рамките на Германија
Кафертиц
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Северна Саксонија
Месни единици 12
Градоначалник Габриеле Хофман
Основни податоци
Површина 68,91 км2
Надм. височина 103 м
Население 2.207 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 32 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. TDO
Пошт. бр. 04758
Повик. бр. 034363
Портал www.cavertitz.de
Местоположба на Кафертиц во рамките на округот Северна Саксонија
Карта
Карта
Координати 51°18′1″N 13°6′26″E / 51.30028° СГШ; 13.10722° ИГД / 51.30028; 13.10722

Кафертиц (германски: Cavertitz) — општина во округот Северна Саксонија, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)